Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 17-. Suppleant skatteutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 10-14, civilutskottet 17, sammansatta civil- och kulturutskottet 17, näringsutskottet 18-19 och arbetsmarknadsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Biomedicinske analytikern Bengt Beckman och Marianne Beckman, f. Näsvall.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Björknässkolan Boden 83-86.
  • Anställningar

    Master Foods AB 89-95. Representant, Mix Megapol 95-99. Säljchef, Gävle-Dala NRJ 00-01. Försäljningsdirektör, Föreningen Svenskt Näringsliv 02-. Regionchef/delägare, Nordiska Kvalitetspooler AB 07-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 10-. Regionfullmäktig, Gävleborg 11-14. Ersättare, Gästrike Återvinnare 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Almi Gävleborg 00-03.
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Insatser för arbetslösa

Skriftlig fråga 2017/18:1632 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1632 Insatser för arbetslösa av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Nyligen rapporterade Dagens industri den10 augusti att Arbetsförmedlingen skär ned på inköp av upphandlade matchnings- och utbildningsaktörer. Uppemot 10 000 arbetslösa kan stå utan insats under hösten

Inlämnad: 2018-08-27 Svarsdatum: 2018-09-11 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1632 av Lars Beckman (M) (pdf, 89 kB)

Handläggningstider för fastighetsbildning

Skriftlig fråga 2017/18:1620 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1620 Handläggningstider för fastighetsbildning av Lars Beckman M till Statsrådet Peter Eriksson MP Lantmäteriet har på regeringens uppdrag inhämtat och analyserat uppgifter rörande den samlade fastighetsbildningsverksamheten hos landets alla 40 lantmäterimyndigheter. Resultaten visar att det finns stora

Inlämnad: 2018-08-21 Svarsdatum: 2018-09-05 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1620 av Lars Beckman (M) (pdf, 88 kB)

Utbildningsplikt för nyanlända

Skriftlig fråga 2017/18:1612 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:1612 Utbildningsplikt för nyanlända av Lars Beckman M till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S I Ekot i SR den 13 augusti avslöjas att den utbildningsplikt för nyanlända som regeringen införde vid årsskiftet har fått en minst sagt trög start. Hittills i år har knappt 5 500 personer

Inlämnad: 2018-08-13 Svarsdatum: 2018-08-28 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1612 av Lars Beckman (M) (pdf, 100 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se