Lars Beckman (M)

Lars Beckman (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 275
Titel Projektledare.
Född år 1967
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865390
E-post lars.beckman[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-02-15 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2010-10-04 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-01-28
    • Ledamot 2017-10-13 – 2018-09-24
    • Suppleant 2017-02-23 – 2017-10-13
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2022-01-28 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-28
    • Suppleant 2019-02-13 – 2019-06-17
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-02-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-06-17 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot civilutskottet 17-. Suppleant skatteutskottet 10-14 och miljö- och jordbruksutskottet 10-14, civilutskottet 17, sammansatta civil- och kulturutskottet 17, näringsutskottet 18-19 och arbetsmarknadsutskottet 19-.
  • Föräldrar

    Biomedicinske analytikern Bengt Beckman och Marianne Beckman, f. Näsvall.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, ekonomisk linje, Björknässkolan Boden 83-86.
  • Anställningar

    Master Foods AB 89-95. Representant, Mix Megapol 95-99. Säljchef, Gävle-Dala NRJ 00-01. Försäljningsdirektör, Föreningen Svenskt Näringsliv 02-. Regionchef/delägare, Nordiska Kvalitetspooler AB 07-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Konsumentverkets insynsråd.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 10-. Regionfullmäktig, Gävleborg 11-14. Ersättare, Gästrike Återvinnare 11-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, Almi Gävleborg 00-03.
  • Bostadsort

    Gävle

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Dieselstölder

Skriftlig fråga 2021/22:1760 av Lars Beckman (M)

Fråga 2021/22:1760 Dieselstölder av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I Sverige rapporteras det om omfattande dieselstölder när priset har nått nya rekordnivåer. Det här drabbar främst företagare och företag, men även många privatpersoner utsätts för stölder. I ett uppmärksammat inslag

Inlämnad: 2022-06-21 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1760 av Lars Beckman (M) (pdf, 95 kB)

Trafikolyckor med anledning av höga hastigheter

Skriftlig fråga 2021/22:1754 av Lars Beckman (M)

Fråga 2021/22:1754 Trafikolyckor med anledning av höga hastigheter av Lars Beckman M till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Twitterkontot CAR Sweden har nyligen granskat en film från Regeringskansliets Youtubekanal där infrastrukturminister Tomas Eneroth S och energi- och digitaliseringsminister Khashayar Farmanbar

Inlämnad: 2022-06-20 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1754 av Lars Beckman (M) (pdf, 90 kB)

Polisen i Gävleborg

Skriftlig fråga 2021/22:1732 av Lars Beckman (M)

Fråga 2021/22:1732 Polisen i Gävleborg av Lars Beckman M till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sveriges Radio P4 Gävleborg har med hjälp av Novus ställt frågan till länets invånare om man tror att polisen kommer när man behöver akut hjälp. Resultatet är nedslående. Det är endast 65 procent som tror att

Inlämnad: 2022-06-16 Svarsdatum: 2022-06-22 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1732 av Lars Beckman (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.