Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

moms inom insatsområde

Skriftlig fråga 2001/02:1340 av Björkman, Lars (m)

den 13 juni Fråga 2001/02:1340 av Lars Björkman m till statsrådet Ulrica Messing om moms inom insatsområde Den 20 mars besvarade statsrådet en fråga från mig om momsproblematiken inom insatsområde 4 för Mål 3-programmet. Statsrådet meddelade då att den situation som uppstått var mycket olycklig och att det var mycket

Inlämnad: 2002-06-13 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

omhändertagande av asylsökande

Skriftlig fråga 2001/02:938 av Björkman, Lars (m)

den 21 mars Fråga 2001/02:938 av Lars Björkman m till statsrådet Jan O Karlsson om omhändertagande av asylsökande Den senaste tiden har strömmen av asylsökande ökat. I årets budget har Migrationsverket fått pengar för att kunna fatta beslut i 20 000 asylärenden men den aktuella prognosen pekar i dag på att det kommer

Inlämnad: 2002-03-21 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

finansiering av moms

Skriftlig fråga 2001/02:907 av Björkman, Lars (m)

den 15 mars Fråga 2001/02:907 av Lars Björkman m till finansminister Bosse Ringholm om finansiering av moms EU-programmet Mål 3, insatsområde 4, vänder sig till kooperativ, föreningar och organisationer som vill driva mindre utvecklingsprojekt. Det ska handla om lokal utveckling/social ekonomi och man kan ansöka om

Inlämnad: 2002-03-15 Besvarare: näringsminister Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.