Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

biotopskydd

Interpellation 2000/01:418 av Björkman, Lars (m)

den 26 april Interpellation 2000/01:418 av Lars Björkman m till miljöminister Kjell Larsson om biotopskydd Vid Skogsstyrelsens efterkontroll av den landsomfattande inventeringen av nyckelbiotoper har framkommit att många områden inte har upptäckts och registrerats. Enligt myndighetens bedömning är arealen nyckelbiotoper

Inlämnad: 2001-04-26 Besvarare: statsrådet Ulrica Messing (S)

ansvar för nätbolag

Interpellation 2000/01:220 av Björkman, Lars (m)

den 23 januari Interpellation 2000/01:220 av Lars Björkman m till näringsminister Björn Rosengren om ansvar för nätbolag Den senaste tidens omfattande elavbrott har satt fokus på vilket ansvar nätbolagen har för att abonnenterna ska få en säker och kontinuerlig tillgång på ström. Jag behöver inte rada upp exemplen

Inlämnad: 2001-01-23 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

vägarnas standard

Interpellation 1999/2000:385 av Björkman, Lars (m)

den 28 april Interpellation 1999/2000:385 av Lars Björkman m till näringsminister Björn Rosengren om vägarnas standard Den senaste tiden har rapporterna om den allt uslare standarden på landets vägnät duggat tätt. Avstängda vägar på grund av tjällossning är ett återkommande problem. Hälften av vägarna i Dalsland avstängda,

Inlämnad: 2000-04-28 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.