Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kontrollbesiktning av fordon

Motion 1991/92:T423 av Lars Björkman och Hans Nyhage (m)

Motion till riksdagen 1991/92:T423 av Lars Björkman och Hans Nyhage m Kontrollbesiktning av fordon AB Svensk Bilprovning granskar genom årlig kontrollbesiktning den svenska bilparkens trafiktekniska standard. För detta ändamål har denna statliga myndighet byggt upp en landsomfattande verksamhet med kontrollstationer.


Utskottsberedning: -1991/92:TU26
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Skatten på kapitalinkomst i rörelse

Motion 1991/92:Sk811 av Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk811 av Lars Björkman m Skatten på kapitalinkomst i rörelse I samband med skatteöverenskommelsen mellan s och fp kom kapitalinkomster att beskattas direkt i samband med att utbetalning sker. Detta innebär att 30 procent av ränteinkomsten aldrig betalas ut till den skattskyldige. Hänsyn


Utskottsberedning: -1991/92:SkU19
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Slopande av hundskatten

Motion 1991/92:Sk607 av Hans Nyhage och Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1991/92:Sk607 av Hans Nyhage och Lars Björkman m Slopande av hundskatten Kommunerna är enligt gällande lagstiftning skyldiga att årligen fastställa beloppet för den hundskatt, som varje hundägare skall betala till respektive kommun. Skyldighet föreligger också att föra ett särskilt hundskatteregister.


Utskottsberedning: -1991/92:SkU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.