Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m.

Motion 1992/93:T35 av Stig Bertilsson och Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1992/93:T35 av Stig Bertilsson och Lars Björkman m med anledning av prop. 1992/93:176 Investeringar i trafikens infrastruktur m.m. I infrastrukturspropositionen redovisas förslag till investeringar och statliga insatser för förbättrade kommunikationer. Dessa förslag är välkomna och angelägna för


Utskottsberedning: -1992/93:TU35
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens

Motion 1992/93:Ub76 av Hans Nyhage och Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub76 av Hans Nyhage och Lars Björkman m med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens I proposition 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetensanför det föredragande statsrådet under avsnittet om Högre konstnärlig utbildning vid punkten 5.4 Textil design bl.a.


Utskottsberedning: --1992/93:UbU14
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens

Motion 1992/93:Ub75 av Hans Nyhage och Lars Björkman (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub75 av Hans Nyhage och Lars Björkman m med anledning av prop. 1992/93:169 Högre utbildning för ökad kompetens I propositionen Högre utbildning för ökad kompetensProp. 1992/93:169 föreslår regeringen att utbyggnaden av den nya ingenjörsutbildningen skall bromsas upp till förmån för en


Utskottsberedning: -1992/93:UbU14
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.