Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten

Motion 1994/95:Ju25 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ju25 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av skriv. 1994/95:217 Samlade åtgärder mot den ekonomiska brottsligheten Tillräckligt med poliser en förutsättning för en samlad strategi mot den ekonomiska brottsligheten I skrivelsen lägger regeringen fram en strategi för samhällets samlade


Utskottsberedning: --1994/95:JuU25
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:144 Riktlinjer för registeringen av påföljder m.m.

Motion 1994/95:Ju17 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:Ju17 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:144 Riktlinjer för registreringen av påföljder m.m. 1. Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen riktlinjer för uppbyggnaden av en ny struktur avseende de brottsregister m.m. som i dag förs hos Rikspolisstyrelsen. Förslaget


Utskottsberedning: --1994/95:JuU21
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1994/95:194 Vissa frågor om psykiatrisk tvångsvård

Motion 1994/95:So39 av Gun Hellsvik m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1994/95:So39 av Gun Hellsvik m.fl. m med anledning av prop. 1994/95:194 Vissa frågor om psykiatrisk tvångsvård Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen vissa lagändringar i den nya lagstiftningen om psykiatrisk tvångsvård som började gälla den 1 januari 1992. Lagen 1966:293 om beredande


Utskottsberedning: -1994/95:SoU23
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.