Lars Björkman (M)

Lars Björkman (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel lantbrukare
Född år 1936

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Ledamot 1992-01-16 – 1994-10-02
    • Suppleant 1991-10-08 – 1992-01-15
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1994-10-11 – 1995-10-10
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

forskningsfinansiering

Skriftlig fråga 1999/2000:1069 av Björkman, Lars (m)

den 31 maj Fråga 1999/2000:1069 av Lars Björkman m till utbildningsminister Thomas Östros om forskningsfinansiering VTI, Väg- och transportforskningsinstitutet i Linköping är landets enda forskningsinstitut inom transportsektorn. Det ligger i fronten inom trafiksäkerhetsforskning och har bl.a. byggt upp en simulatoranläggning

Inlämnad: 2000-05-31 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

chipstrimning av fordon

Skriftlig fråga 1999/2000:1131 av Björkman, Lars (m)

den 14 juni Fråga 1999/2000:1131 av Lars Björkman m till miljöminister Kjell Larsson om chipstrimning av fordon Bilavgasutredningen har överlämnat sitt betänkande till Miljödepartementet. Där föreslås bl.a. att de flesta varianter av s.k. chipstrimning och liknande ingrepp blir straffbara. Straffet föreslås bli böter

Inlämnad: 2000-06-15 Besvarare: miljöminister Kjell Larsson (S)

djurtillsynen

Skriftlig fråga 1999/2000:1035 av Björkman, Lars (m)

den 26 maj Fråga 1999/2000:1035 av Lars Björkman m till jordbruksminister Margareta Winberg om djurtillsynen Enligt Jordbruksverket missköter nära var sjätte svensk djurhållare sina djur. Ändå saknar Jordbruksverket tillsynsrapporter från 15 av landets kommuner 1998 och 6 under 1999. Det är kommunernas djurskyddsinspektioner

Inlämnad: 2000-05-26 Besvarare: jordbruksminister Margareta Winberg (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.