Lars Elinderson (M)

Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ekonomie magister
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU14 3 mars 2011 En reformerad budgetlag
Debatt om förslag 2010/11:KU18 26 januari 2011 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

Dokument:

Förläggning av Sydlänkens norra del i Vättern

Interpellation 2006/07:227 av Elinderson, Lars (m)

den 19 januari Interpellation 2006/07:227 Förläggning av Sydlänkens norra del i Vättern av Lars Elinderson m till näringsminister Maud Olofsson c Den 4 januari 2007 gick remisstiden ut för förstudien av utbyggnaden av en ny stamledning av el mellan Hallsberg i Örebro län och Hörby i Skåne län. Förstudien redovisar

Inlämnad: 2007-01-19 Besvarare: Maud Olofsson (C)

påföljdssystem för personer dömda till utvisning efter avtjänat straff

Interpellation 2003/04:526 av Elinderson, Lars (m)

den 19 maj Interpellation 2003/04:526 av Lars Elinderson m till justitieminister Thomas Bodström om påföljdssystem för personer dömda till utvisning efter avtjänat straff I takt med att världen blir öppnare, handeln ökar, turismen växer och resmönster och resvanor förändras blir också brottsligheten alltmer internationell.

Inlämnad: 2004-05-19 Besvarare: Thomas Bodström (S)

hantverksutbildningen Dacapo i Mariestad

Interpellation 2003/04:490 av Elinderson, Lars (m)

den 13 maj Interpellation 2003/04:490 av Lars Elinderson m till utbildningsminister Thomas Östros om hantverksutbildningen Dacapo i Mariestad År 1997 startade hantverksskolan Dacapo i Mariestad. Utbildningen bedrevs fram till 2003 som en försöksverksamhet inom den så kallade KY, kvalificerad yrkesutbildning. Syftet

Inlämnad: 2004-05-13 Besvarare: Thomas Östros (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.