Lars Elinderson (M)

Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ekonomie magister
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU14 3 mars 2011 En reformerad budgetlag
Debatt om förslag 2010/11:KU18 26 januari 2011 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

Dokument:

med anledning av skr. 1999/2000:106 Reformeringen av domstolsväsendet - en handlingsplan

Motion 1999/2000:Ju26 av Lars Elinderson och Lars Hjertén (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ju26 av Elinderson, Lars m med anledning av skr. 1999/2000:106 Reformering av domstolsväsendet en handlingsplan Regeringen presenterar i sin skrivelse ett antal olika principer som grund för en reformering av domstolsväsendet. Med utgångspunkt från dessa principer redovisar man förslag


Utskottsberedning: --1999/2000:JuU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi34 av Chris Heister m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi34 av Heister, Chris m med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition I vårpropositionen föreslår regeringen under utgiftsområde 9 hälsovård, sjukvård och social omsorg ett stort antal förändringar gällande innevarande budgetår 2000. De anslag som föreslås


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU27
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition

Motion 1999/2000:Fi33 av Chris Heister m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi33 av Heister, Chris m med anledning av prop. 1999/2000:100 2000 års ekonomiska vårproposition Förbättra högkostnadsskyddet i tandvården nu I vårpropositionen föreslås en förstärkning av anslagen till tandvård. An- slaget ökar med 200 miljoner kronor år 2002 och med ytterligare 300


Utskottsberedning: -1999/2000:FiU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.