Lars Elinderson (M)

Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ekonomie magister
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU14 3 mars 2011 En reformerad budgetlag
Debatt om förslag 2010/11:KU18 26 januari 2011 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

Dokument:

asylsökande som är föremål för brottsutredning

Skriftlig fråga 2001/02:1585 av Elindersson, Lars (m)

den 2 september Fråga 2001/02:1585 av Lars Elindersson m till statsrådet Jan O Karlsson om asylsökande som är föremål för brottsutredning Enligt uppgift avser regeringen att aktualisera ett särskilt handläggningsförfarande för asylsökande som dömts för brott, som innebär att begäran om asyl kan behandlas med förtur,

Inlämnad: 2002-09-02 Besvarare: statsrådet Jan O Karlsson (S)

brott som begås av asylsökande

Skriftlig fråga 2001/02:1583 av Elindersson, Lars (m)

den 2 september Fråga 2001/02:1583 av Lars Elindersson m till justitieminister Thomas Bodström om brott som begås av asylsökande Enligt uppgift avser regeringen att aktualisera ett särskilt handläggningsförfarande för asylsökande som dömts för brott, som innebär att begäran om asyl kan behandlas med förtur, och vederbörande

Inlämnad: 2002-09-02 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

barn i fattiga familjer

Interpellation 2001/02:427 av Elinderson, Lars (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:427 av Lars Elinderson m till socialminister Lars Engqvist om barn i fattiga familjer Rädda Barnen presenterade för en tid sedan en rapport, som bl.a. visade att andelen barn i ekonomiskt fattiga familjer ökat under 90-talet. Samtidigt har andelen barnfamiljer som erhöll socialbidrag

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: socialminister Lars Engqvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.