Lars Elinderson (M)

Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ekonomie magister
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU14 3 mars 2011 En reformerad budgetlag
Debatt om förslag 2010/11:KU18 26 januari 2011 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

Dokument:

Ändring av skattereglerna för friskvård i arbetslivet

Motion 2007/08:Sk327 av Lars Elinderson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:Sk327 av Lars Elinderson m Ändring av skattereglerna för friskvård i arbetslivet m1741 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om skattereglerna för friskvård i arbetslivet. Motivering Det blir allt vanligare för arbetsgivare


Utskottsberedning: 2007/08:SkU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Sk327 av Lars Elinderson (m) (doc, 39 kB)

Räddningsskolan i Skövde

Motion 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp, s)

Motion till riksdagen 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. fp, m, c, kd, v, mp, s Räddningsskolan i Skövde fp1459 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett bevarande av Räddningsskolan i Skövde. Motivering Utredningen Alltid redo En ny myndighet


Utskottsberedning: 2007/08:FöU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp, s) (doc, 44 kB) Motion 2007/08:Fö249 av Christer Winbäck m.fl. (fp, m, c, kd, v, mp, s) (pdf, 155 kB)

Förbud mot diskriminering av funktionshindrade

Motion 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m)

Motion till riksdagen 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson m Förbud mot diskriminering av funktionshindrade m1640 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förbud mot diskriminering av funktionshindrade. Motivering Den


Utskottsberedning: 2007/08:AU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (doc, 39 kB) Motion 2007/08:A346 av Lars Elinderson och Ann-Charlotte Hammar Johnsson (m) (pdf, 133 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.