Lars Elinderson (M)

Lars Elinderson (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Västra Götalands läns östra
Titel Ekonomie magister
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Ordinarie 1998-10-05 – 2002-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2004-04-13 – 2004-08-06
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2011-04-05
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2011/12:KU20 14 juni 2012 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU20 13 juni 2011 Granskningsbetänkande
Debatt om förslag 2010/11:KU14 3 mars 2011 En reformerad budgetlag
Debatt om förslag 2010/11:KU18 26 januari 2011 Uppföljning av riksdagens tillämpning av subsidiaritetsprincipen

Dokument:

Utbyggnaden av det svenska järnvägsnätet

Motion 2010/11:T263 av Lars Elinderson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:T263 av Lars Elinderson M Utbyggnaden av det svenska järnvägsnätet m1531 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det s.k. stambanealternativet bör utredas som huvudalternativ för den långsiktiga utbyggnaden av det


Utskottsberedning: 2010/11:TU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T263 av Lars Elinderson (M) (doc, 58 kB) Motion 2010/11:T263 av Lars Elinderson (M) (pdf, 141 kB)

Deltagande i militär utbildning i andra länder

Motion 2010/11:Ju258 av Lars Elinderson (M)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju258 av Lars Elinderson M Deltagande i militär utbildning i andra länder m1532 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att svensk lag ska förbjuda deltagande i olika former av militär utbildning på samma grunder som


Utskottsberedning: 2010/11:JuU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Ju258 av Lars Elinderson (M) (doc, 52 kB) Motion 2010/11:Ju258 av Lars Elinderson (M) (pdf, 150 kB)

Vänersjöfarten

Motion 2010/11:T513 av Lars Elinderson m.fl. (M, FP, C, KD)

Motion till riksdagen 2010/11:T513 av Lars Elinderson m.fl. M, FP, C, KD Vänersjöfarten M906 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Vänersjöfarten bör klassas som inlandsvattenväg enligt EU:s regler för inre vattenvägar m.m. Motivering Regeringen


Utskottsberedning: 2010/11:TU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T513 av Lars Elinderson m.fl. (M, FP, C, KD) (doc, 53 kB) Motion 2010/11:T513 av Lars Elinderson m.fl. (M, FP, C, KD) (pdf, 148 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.