Lars Engsund (M)

Lars Engsund (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Kalmar län, plats 328
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.engsund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2022-10-27 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Ökad insyn i ägandet av radio- och tv-företag
Debatt om förslag 2022/23:KU13 23 november 2022 Ökad insyn i ägandet av radio- och tv-företag
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Klimat, miljö och energipolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Klimat, miljö och energipolitik

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.