Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:188 av Ola Johansson (C) 20 januari 2015 Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder
Interpellationsdebatt 2014/15:147 av Ewa Thalén Finné (M) 20 januari 2015 Kommunala särkrav vid byggnation
Debatt om förslag 2012/13:CU11 11 april 2013 Hyresrätt m.m.
Interpellationsdebatt 2012/13:326 av Eriksson, Lars (S) 19 mars 2013 Tillgång till resandestatistik

Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder

Interpellation 2014/15:188 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2014/15:188 Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder av Ola Johansson C till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Bostäder är viktiga för arbetslinjen människor ska kunna flytta till jobb och studier. För att bostadsbristen ska minska måste bostadsbyggandet öka. Alliansregeringen tog ansvar

Inlämnad: 2014-12-18 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:188 av Ola Johansson (C) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder

Kommunala särkrav vid byggnation

Interpellation 2014/15:147 av Ewa Thalén Finné (M)

Interpellation 2014/15:147 Kommunala särkrav vid byggnation av Ewa Thalén Finné M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Byggkravsutredningen har kartlagt förekomsten av särkrav, det vill säga kommunala krav med nivåer som går utöver de föreskrifter som anges i BBR. Utredningens undersökning pekar på att sådana krav är relativt

Inlämnad: 2014-11-20 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:147 av Ewa Thalén Finné (M) (pdf, 92 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommunala särkrav vid byggnation

Inledda prov med ryskt kärnbränsle

Skriftlig fråga 2013/14:714 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2013/14:714 Inledda prov med ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till Statsrådet Anna-Karin Hatt C I EU:s energisäkerhetsstrategi framgår att kärnsäkerhet är en absolut prioritet för EU. Där står att EU bör förbli en pionjär och arkitekt för kärnsäkerhet på internationell nivå. Där framgår även att EU ser Ryssland

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Skriftlig fråga 2013/14:714 av Lars Eriksson (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se