Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

Hotade Västeråsjobb

Skriftlig fråga 2013/14:425 av Eriksson, Lars (S)

den 14 februari Fråga 2013/14:425 Hotade Västeråsjobb av Lars Eriksson S till näringsminister Annie Lööf C Västerås är en teknikstad. Här finns Westinghouse, som är en komplett leverantör av kärnkraftsteknologi. Westinghouse i Sverige har mer än 1 000 anställda. Företaget tillverkar bland annat bränslestavar till

Inlämnad: 2014-02-14 Besvarare: Peter Norman (M)

Köp av ryskt kärnbränsle

Skriftlig fråga 2013/14:420 av Eriksson, Lars (S)

den 13 februari Fråga 2013/14:420 Köp av ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till statsrådet Peter Norman M De statliga bolagen ska leva upp till etiska principer för sina affärer och för sina leverantörer. Det gäller miljöhänsyn, arbete mot korruption, affärsetik och inte minst mänskliga rättigheter. Kring statligt

Inlämnad: 2014-02-13 Besvarare: Peter Norman (M)

Stängningen av resebutiken i Västerås

Skriftlig fråga 2013/14:348 av Eriksson, Lars (S)

den 23 januari Fråga 2013/14:348 Stängningen av resebutiken i Västerås av Lars Eriksson S till statsrådet Peter Norman M Med anledning av det sparpaket som SJ nu presenterar, där resebutiken i Västerås som en av flera i landet läggs ned, infinner sig frågan om på vilket sätt detta bidrar till att främja arbetspendlingen

Inlämnad: 2014-01-23 Besvarare: Peter Norman (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.