Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:566 av Markus Wiechel (SD) 9 juni 2015 En ohållbar bostadssituation
Frågestund 21 maj 2015 Frågestund
Debatt om förslag 2014/15:CU8 8 april 2015 Associationsrätt m.m.
Interpellationsdebatt 2014/15:242 av Ewa Thalén Finné (M) 10 februari 2015 Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande

med anledning av prop. 2013/14:225 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare

Motion 2013/14:C17 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:C17 av Veronica Palm m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:225 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare 201314S21008 med anledning av prop 2013 14 225 Bättre förutsättningar för gode män och förvaltare Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2013/14:CU34
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C17 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2013/14:127 Nya åtgärder som kan genomföras utan krav på bygglov

Motion 2013/14:C10 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:C10 av Veronica Palm m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:127 Nya åtgärder som kan genomföras utan krav på bygglov Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma till


Utskottsberedning: 2013/14:CU32
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2013/14:C10 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 54 kB)

med anledning av prop. 2013/14:126 En enklare planprocess

Motion 2013/14:C14 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:C14 av Veronica Palm m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:126 En enklare planprocess En enklare planprocess Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om översyn av reglerna för planering och byggande. Riksdagen avslår förslaget


Utskottsberedning: 2013/14:CU31
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 6 avslag, 3 bifall,

Motion 2013/14:C14 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se