Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Minskad sårbarhet i svensk energiförsörjning

Motion 2015/16:2153 av Lars Eriksson (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2153 av Lars Eriksson S Minskad sårbarhet i svensk energiförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en minskad sårbarhet i den svenska energiförsörjningen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svenskt näringsliv är i stort


Utskottsberedning: 2015/16:NU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2153 av Lars Eriksson (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2153 av Lars Eriksson (S) (pdf, 58 kB)

Arbetslöshetsförsäkringen

Motion 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. S Arbetslöshetsförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av arbetslöshetsförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering En väl fungerande, tydlig, frivillig och solidariskt


Utskottsberedning: 2015/16:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Utbildad arbetskraft för ökat bostadsbyggande

Motion 2015/16:876 av Lars Eriksson och Teresa Carvalho (båda S)

Motion till riksdagen 2015/16:876 av Lars Eriksson och Teresa Carvalho båda S Utbildad arbetskraft för ökat bostadsbyggande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utveckla yrkesprogrammen kopplade till byggbranschen för att göra dem mer attraktiva och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2015/16:UbU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:876 av Lars Eriksson och Teresa Carvalho (båda S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:876 av Lars Eriksson och Teresa Carvalho (båda S) (pdf, 62 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.