Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:326 av Eriksson, Lars (S) 19 mars 2013 Tillgång till resandestatistik
Interpellationsdebatt 2012/13:50 av Eriksson, Lars (S) 15 november 2012 Bostadsbristen i Mälardalen

Dokument:

Bostäder för nyanlända

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1380 Bostäder för nyanlända av Lars Eriksson S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Bostadsbristen i Sverige är i dag akut. Utmaningen ökar genom det stora antal flyktingar som flytt till Sverige och behöver en bostad för att kunna etablera sig. Då krävs en mängd olika förslag och

Inlämnad: 2016-06-21 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2015/16:1380 av Lars Eriksson (S) (pdf, 79 kB)

Djursjukhuset Strömsholms verksamhet

Skriftlig fråga 2015/16:1371 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2015/16:1371 Djursjukhuset Strömsholms verksamhet av Lars Eriksson S till Statsrådet Sven-Erik Bucht S År 2010 beslutades om ny lagstiftning för djursjukvårdarna. Det handlar om kvalitetssäkring och definierade behörighetskrav för att utföra vissa behandlingar som man tidigare kunnat göra under veterinärs ansvar.

Inlämnad: 2016-06-16 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1371 av Lars Eriksson (S) (pdf, 76 kB)

Regelverk som rör ordningsvakter

Skriftlig fråga 2012/13:531 av Eriksson, Lars (S)

den 20 maj Fråga 2012/13:531 Regelverk som rör ordningsvakter av Lars Eriksson S till justitieminister Beatrice Ask M I Västerås går cityhandeln alltmer från gallerior med inomhustorg till butiker med entréer ut mot gatan. Det är inte ovanligt att butiker får förändrade förhållanden när det sker ombyggnader i den

Inlämnad: 2013-05-20 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.