Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgång till bredband i hela landet

Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. S Tillgång till bredband i hela landet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen studera förutsättningarna för att ge tillgång till bredband i hela landet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2015/16:TU19
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 48 kB) Motion 2015/16:2188 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 60 kB)

Minskad sårbarhet i svensk energiförsörjning

Motion 2015/16:2153 av Lars Eriksson (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2153 av Lars Eriksson S Minskad sårbarhet i svensk energiförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en minskad sårbarhet i den svenska energiförsörjningen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Svenskt näringsliv är i stort


Utskottsberedning: 2015/16:NU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2153 av Lars Eriksson (S) (docx, 47 kB) Motion 2015/16:2153 av Lars Eriksson (S) (pdf, 58 kB)

Arbetslöshetsförsäkringen

Motion 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. S Arbetslöshetsförsäkringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en översyn av arbetslöshetsförsäkringen och tillkännager detta för regeringen. Motivering En väl fungerande, tydlig, frivillig och solidariskt


Utskottsberedning: 2015/16:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2015/16:2154 av Lars Eriksson m.fl. (S) (pdf, 65 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se