Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:566 av Markus Wiechel (SD) 9 juni 2015 En ohållbar bostadssituation
Frågestund 21 maj 2015 Frågestund
Debatt om förslag 2014/15:CU8 8 april 2015 Associationsrätt m.m.
Interpellationsdebatt 2014/15:242 av Ewa Thalén Finné (M) 10 februari 2015 Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande

Inledda prov med ryskt kärnbränsle

Skriftlig fråga 2013/14:714 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2013/14:714 Inledda prov med ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till Statsrådet Anna-Karin Hatt C I EU:s energisäkerhetsstrategi framgår att kärnsäkerhet är en absolut prioritet för EU. Där står att EU bör förbli en pionjär och arkitekt för kärnsäkerhet på internationell nivå. Där framgår även att EU ser Ryssland

Inlämnad: 2014-06-26 Besvarare: Anna-Karin Hatt (C)

Skriftlig fråga 2013/14:714 av Lars Eriksson (S) (pdf, 78 kB)

Sänkta energipriser med ryskt kärnbränsle?

Skriftlig fråga 2013/14:646 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2013/14:646 Sänkta energipriser med ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till Statsrådet Anna-Karin Hatt C Svenska Vattenfall är i full färd med att göra affärer med ryska statens energijätte Rosatom. Affären har under en tid skildrats i svenska medier samt varit föremål för debatt i riksdagen. Västeråsföretaget

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Peter Norman (M)

Skriftlig fråga 2013/14:646 av Lars Eriksson (S) (pdf, 69 kB)

Miljö- och säkerhetsrisker med ryskt kärnbränsle

Skriftlig fråga 2013/14:645 av Lars Eriksson (S)

Fråga 2013/14:645 Miljö- och säkerhetsrisker med ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till Miljöminister Lena Ek C I april började ryska kärnbränslestavar att provas i svenska kärnkraftsverk med syfte att det ryska bränslet ska bli licensierat för den svenska och europeiska kärnkraftsmarknaden. Bränslet ska levereras

Inlämnad: 2014-05-28 Besvarare: Lena Ek (C)

Skriftlig fråga 2013/14:645 av Lars Eriksson (S) (pdf, 69 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se