Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

En ohållbar bostadssituation

Interpellation 2014/15:566 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2014/15:566 En ohållbar bostadssituation av Markus Wiechel SD till Statsrådet Mehmet Kaplan MP En fråga som inte debatteras tillräckligt är frågan om bostadsbristen som främst råder i våra storstäder. Det är en allvarlig situation som inte bara innebär konsekvenser för boendet utan även är relaterat till

Inlämnad: 2015-04-29 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:566 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 79 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: En ohållbar bostadssituation

Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande

Interpellation 2014/15:242 av Ewa Thalén Finné (M)

Interpellation 2014/15:242 Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande av Ewa Thalén Finné M till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Nyligen ställde jag en skriftlig fråga till statsrådet Mehmet Kaplan om vilka åtgärder han har vidtagit och avser att vidta för att öka nyproduktionen av bostäder främst i våra storstäder. Frågan är

Inlämnad: 2015-01-30 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:242 av Ewa Thalén Finné (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande

Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder

Interpellation 2014/15:188 av Ola Johansson (C)

Interpellation 2014/15:188 Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder av Ola Johansson C till Statsrådet Mehmet Kaplan MP Bostäder är viktiga för arbetslinjen människor ska kunna flytta till jobb och studier. För att bostadsbristen ska minska måste bostadsbyggandet öka. Alliansregeringen tog ansvar

Inlämnad: 2014-12-18 Besvarare: Statsrådet Mehmet Kaplan (MP)

Interpellation 2014/15:188 av Ola Johansson (C) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se