Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tillgång till resandestatistik

Interpellation 2012/13:326 av Eriksson, Lars (S)

den 8 mars Interpellation 2012/13:326 Tillgång till resandestatistik av Lars Eriksson S till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd M För drygt ett år sedan inrättades kollektivtrafikmyndigheter i landets alla län eller regioner. De har i uppgift att bland annat ta fram trafikförsörjningsprogram och besluta om trafikplikt.

Inlämnad: 2013-03-08 Besvarare: Catharina Elmsäter-Svärd (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Tillgång till resandestatistik

med anledning av prop. 2012/13:36 Snabbare betalningar

Motion 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. S med anledning av prop. 2012/13:36 Snabbare betalningar S37000 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag om hur de små och medelstora företagens ställning


Utskottsberedning: 2012/13:CU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2012/13:C2 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 58 kB)

Hur Sverige kan få fler villaägare

Interpellation 2012/13:52 av Palm, Veronica (S)

den 25 oktober Interpellation 2012/13:52 Hur Sverige kan få fler villaägare av Veronica Palm S till statsrådet Stefan Attefall KD Det är med stor oro jag ser att färre och färre svenska familjer kan köpa sin första villa och förverkliga drömmen om det egna huset. Alarmerande siffror från SCB visar att småhusproduktionen

Inlämnad: 2012-10-25 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Hur Sverige kan få fler villaägare

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se