Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Mälardalens högskola

Motion 2014/15:2796 av Anna Wallén m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2796 av Anna Wallén m.fl. S Mälardalens högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om vikten av resursfördelningssystem som gynnar forskningskvaliteten och slår vakt om forskning och forskningsbaserad högre utbildning


Utskottsberedning: 2015/16:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2796 av Anna Wallén m.fl. (S) (docx, 45 kB) Motion 2014/15:2796 av Anna Wallén m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Alla elevers rätt till höskolebehörighet

Motion 2014/15:2750 av Pia Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2750 av Pia Nilsson m.fl. S Alla elevers rätt till höskolebehörighet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att alla gymnasieprogram återigen ska ge grundläggande behörighet till högskolestudier. Motivering Sedan den


Utskottsberedning: 2014/15:UbU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2750 av Pia Nilsson m.fl. (S) (docx, 56 kB) Motion 2014/15:2750 av Pia Nilsson m.fl. (S) (pdf, 64 kB)

Stärk studie- och yrkesvägledarnas insatser på högstadieskolorna

Motion 2014/15:2653 av Pia Nilsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2014/15:2653 av Pia Nilsson m.fl. S Stärk studie- och yrkesvägledarnas insatser på högstadieskolorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att stärka studie- och yrkesvägledarnas insatser på högstadieskolorna. Motivering Idag


Utskottsberedning: 2014/15:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2014/15:2653 av Pia Nilsson m.fl. (S) (docx, 44 kB) Motion 2014/15:2653 av Pia Nilsson m.fl. (S) (pdf, 63 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se