Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2014/15:566 av Markus Wiechel (SD) 9 juni 2015 En ohållbar bostadssituation
Interpellationsdebatt 2014/15:242 av Ewa Thalén Finné (M) 10 februari 2015 Åtgärder för ett ökat bostadsbyggande
Interpellationsdebatt 2014/15:188 av Ola Johansson (C) 20 januari 2015 Nya riktvärden för buller för att möjliggöra fler små bostäder
Interpellationsdebatt 2014/15:147 av Ewa Thalén Finné (M) 20 januari 2015 Kommunala särkrav vid byggnation

Statsministerns förtroende för bostadsministern

Interpellation 2013/14:109 av Palm, Veronica (S)

den 12 november Interpellation 2013/14:109 Statsministerns förtroende för bostadsministern av Veronica Palm S till statsminister Fredrik Reinfeldt M Bostadsbyggandet i Sverige ligger på en alltför låg nivå och bostadsbristen är akut och ökar. Bristen på bostäder och en dysfunktionell bostadsmarknad ger negativa

Inlämnad: 2013-11-12 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Statsministerns förtroende för bostadsministern

Regionalt utvecklingsansvar för Västmanland

Interpellation 2013/14:107 av Luttropp, Agneta (MP)

den 12 november Interpellation 2013/14:107 Regionalt utvecklingsansvar för Västmanland av Agneta Luttropp MP till statsrådet Stefan Attefall KD Statsrådet Attefall har på Dagens Nyheters debattsida den 24 september 2013 redovisat att regeringen inte avser att tillstyrka ansökan från Landstinget i Västmanlands län

Inlämnad: 2013-11-12 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regionalt utvecklingsansvar för Västmanland

Jämställa ekonomiska villkor för hyresrätt och ägd bostad

Interpellation 2013/14:70 av Eriksson, Lars (S)

den 24 oktober Interpellation 2013/14:70 Jämställa ekonomiska villkor för hyresrätt och ägd bostad av Lars Eriksson S till statsrådet Stefan Attefall KD Nyproduktionen av hyresrätter är på för låg nivå. För att öka nyproduktion av hyresrätter krävs bland annat likvärdiga ekonomiska villkor med äganderätt och bostadsrätt.

Inlämnad: 2013-10-24 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Webb-tv interpellationsdebatt: Jämställa ekonomiska villkor för hyresrätt och ägd bostad

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se