Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2013/14:176 Fordonsrelaterade skulder

Motion 2013/14:C7 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:C7 av Veronica Palm m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:176 Fordonsrelaterade skulder S21005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med lagförslag som innebär att personer med omfattande


Utskottsberedning: 2013/14:CU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:C7 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 58 kB)

Bostäder

Motion 2013/14:C448 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:C448 av Veronica Palm m.fl. S Bostäder S21001 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 4 Bostadsmarknaden idag 5 Förslag till bostadspolitiskt mål 5 Skapa en nationell byggpakt 6 Rättvisa skatteregler inom boendesektorn 6 Byggbonus för små lägenheter och studentbostäder 6


Utskottsberedning: 2013/14:CU1 2013/14:CU10 2013/14:CU18 2013/14:CU9 2013/14:SkU17 2013/14:SoU1
Riksdagsbeslut (24 yrkanden): 23 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:C448 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 111 kB)

Konsumentpolitik

Motion 2013/14:C447 av Veronica Palm m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:C447 av Veronica Palm m.fl. S Konsumentpolitik S21002 Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut 2 Motivering 2 Konsumentpolitiskt mål 2 Sms-lån snabblån 3 Begränsa avtalstiden för mobil- och internetabonnemang 4 Skriftlig underskrift vid handel på distans 4 Okej-register för


Utskottsberedning: 2013/14:CU1 2013/14:CU11 2013/14:CU20 2013/14:CU24
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2013/14:C447 av Veronica Palm m.fl. (S) (doc, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se