Lars Eriksson (S)

Lars Eriksson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län
Titel Ombudsman.
Född år 1970

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-03-19

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-10-01 – 2018-03-19
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-03-19
    • Suppleant 2012-10-01 – 2014-09-29
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-03-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-03-19

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06 och 12- (statsrådsersättare 061002-061006). Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant civilutskottet 12-14 och EU-nämnden 14-.
  • Bostadsort

    Västerås

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Köp av ryskt kärnbränsle

Skriftlig fråga 2013/14:420 av Eriksson, Lars (S)

den 13 februari Fråga 2013/14:420 Köp av ryskt kärnbränsle av Lars Eriksson S till statsrådet Peter Norman M De statliga bolagen ska leva upp till etiska principer för sina affärer och för sina leverantörer. Det gäller miljöhänsyn, arbete mot korruption, affärsetik och inte minst mänskliga rättigheter. Kring statligt

Inlämnad: 2014-02-13 Besvarare: Peter Norman (M)

Stängningen av resebutiken i Västerås

Skriftlig fråga 2013/14:348 av Eriksson, Lars (S)

den 23 januari Fråga 2013/14:348 Stängningen av resebutiken i Västerås av Lars Eriksson S till statsrådet Peter Norman M Med anledning av det sparpaket som SJ nu presenterar, där resebutiken i Västerås som en av flera i landet läggs ned, infinner sig frågan om på vilket sätt detta bidrar till att främja arbetspendlingen

Inlämnad: 2014-01-23 Besvarare: Peter Norman (M)

Bostadsförsörjning på vikande bostadsmarknad

Skriftlig fråga 2013/14:210 av Eriksson, Lars (S)

den 17 december Fråga 2013/14:210 Bostadsförsörjning på vikande bostadsmarknad av Lars Eriksson S till statsrådet Stefan Attefall KD De kommuner som ser sin befolkning minska samtidigt som den blir allt äldre står inför en svår situation med att upprätthålla bostadsförsörjning och en allmän välfärd. Behoven av

Inlämnad: 2013-12-17 Besvarare: Stefan Attefall (KD)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se