Lars Isacsson (S)

Lars Isacsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 135
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.isacsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Medlemsägda föreningar
Interpellationsdebatt 2022/23:28 av Lars Isacsson (S) 22 november 2022 Medlemsägda föreningar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Visitationszoner och förtroendet för polisen
Interpellationsdebatt 2022/23:25 av Mattias Vepsä (S) 22 november 2022 Visitationszoner och förtroendet för polisen
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. S Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalpolitiken ska vara effektiv och rättssäker och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 72
Utskottsberedning: JuU KU SoU 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU14 2022/23:CU6 2022/23:FiU22 2022/23:JuU11

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (docx, 105 kB) Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Stärkta förutsättningar för nyindustrialisering

Motion 2022/23:1539 av Linus Sköld m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1539 av Linus Sköld m.fl. S Stärkta förutsättningar för nyindustrialisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av stärkta villkor för nyindustrialiseringen i norra Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:NU8

Motion 2022/23:1539 av Linus Sköld m.fl. (S) (docx, 74 kB) Motion 2022/23:1539 av Linus Sköld m.fl. (S) (pdf, 86 kB)

Ödrift

Motion 2022/23:1352 av Sofie Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1352 av Sofie Eriksson m.fl. S Ödrift Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fördelarna med grön och oberoende energireserv vid kris och tillkännager detta för regeringen. Motivering Sverige behöver stärka sin beredskap och säkerhet. En viktig

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: NU

Motion 2022/23:1352 av Sofie Eriksson m.fl. (S) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:1352 av Sofie Eriksson m.fl. (S) (pdf, 74 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.