Lars Isacsson (S)

Lars Isacsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 135
Född år 1970
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.isacsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2022-10-11 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Medlemsägda föreningar
Interpellationsdebatt 2022/23:28 av Lars Isacsson (S) 22 november 2022 Medlemsägda föreningar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Visitationszoner och förtroendet för polisen
Interpellationsdebatt 2022/23:25 av Mattias Vepsä (S) 22 november 2022 Visitationszoner och förtroendet för polisen
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Rättsväsendet
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Rättsväsendet

Dokument:

Korttidsreglering av vattenkraft

Interpellation 2022/23:167 av Lars Isacsson (S)

Interpellation 2022/23:167 Korttidsreglering av vattenkraft av Lars Isacsson S till Statsrådet Romina Pourmokhtari L Vattenkraften är central och viktig för Sveriges energiförsörjning. Vattenkraften har också en stor påverkan på livsmiljöer som berörs av både anläggningar och reglering av vattnet. Energimyndigheten bedömer

Inlämnad: 2023-01-31 Svarsdatum: 2023-02-24 Besvarare: Statsrådet Romina Pourmokhtari (L)

Interpellation 2022/23:167 av Lars Isacsson (S) (pdf, 99 kB)

Statliga servicestöd

Skriftlig fråga 2022/23:293 av Lars Isacsson (S)

Fråga 2022/23:293 Statliga servicestöd av Lars Isacsson S till Statsrådet Erik Slottner KD Under många år drog sig staten tillbaka från kommun efter kommun. Centralisering var det som prioriterades, och mötet med medborgarna försvann. Det var inte enbart en lyckad utveckling. För Dalarna innebar det att statens myndigheter

Inlämnad: 2023-01-31 Svarsdatum: 2023-02-08 Besvarare: Statsrådet Erik Slottner (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:293 av Lars Isacsson (S) (pdf, 88 kB)

Utgiftsområde 4 Rättsväsendet

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. S Utgiftsområde 4 Rättsväsendet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kriminalpolitiken ska vara effektiv och rättssäker och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 72
Utskottsberedning: 2022/23:AU7 2022/23:AU8 2022/23:CU14 2022/23:CU6 2022/23:FiU22 2022/23:JuU10 2022/23:JuU11 2022/23:JuU12 2022/23:JuU13 2022/23:JuU14 2022/23:JuU15 2022/23:JuU17 2022/23:JuU8 2022/23:JuU9 2022/23:KU27 2022/23:KU38 2022/23:SoU17

Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (docx, 105 kB) Motion 2022/23:2139 av Ardalan Shekarabi m.fl. (S) (pdf, 164 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.