Lars Isovaara (SD)

Lars Isovaara (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Civilingenjör
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-12-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:NU4 14 november 2012 Program för energieffektivisering och vissa andra frågor
Debatt om förslag 2011/12:NU24 18 juni 2012 Frågor om subventioner till kärnkraft
Debatt om förslag 2011/12:NU23 13 juni 2012 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande
Debatt om förslag 2011/12:NU21 13 juni 2012 Timmätning för aktiva elkonsumenter

med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem

Motion 2012/13:T6 av Tony Wiklander och Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:T6 av Tony Wiklander och Lars Isovaara SD med anledning av prop. 2012/13:25 Investeringar för ett starkt och hållbart transportsystem SD177 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om en återreglering av drift och underhåll


Utskottsberedning: 2012/13:TU2
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 3 avslag, 2 bifall,

Motion 2012/13:T6 av Tony Wiklander och Lars Isovaara (SD) (doc, 66 kB)

Svaveldirektivet

Motion 2012/13:T415 av Josef Fransson och Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:T415 av Josef Fransson och Lars Isovaara SD Svaveldirektivet Förslag till riksdagsbeslut Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att svaveldirektivet måste omarbetas från grunden där man tar en rimlig hänsyn till svenska


Utskottsberedning: 2012/13:TU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:T415 av Josef Fransson och Lars Isovaara (SD) (doc, 58 kB)

Arbetsgivaravgift i glesbygden

Motion 2012/13:Sf337 av David Lång och Lars Isovaara (SD)

Motion till riksdagen 2012/13:Sf337 av David Lång och Lars Isovaara SD Arbetsgivaravgift i glesbygden SD290 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om sänkt arbetsgivaravgift för arbetstillfällen i glesbygd. Motivering Många svenska glesbygdskommuner


Utskottsberedning: 2012/13:SfU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2012/13:Sf337 av David Lång och Lars Isovaara (SD) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se