Lars Isovaara (SD)

Lars Isovaara (SD)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Uppsala län
Titel Civilingenjör
Född år 1959

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-12-03

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2012-12-03
    • Näringsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-12-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-12-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2012/13:NU4 14 november 2012 Program för energieffektivisering och vissa andra frågor
Debatt om förslag 2011/12:NU24 18 juni 2012 Frågor om subventioner till kärnkraft
Debatt om förslag 2011/12:NU23 13 juni 2012 Gemensam organisation för export- och investeringsfrämjande
Debatt om förslag 2011/12:NU21 13 juni 2012 Timmätning för aktiva elkonsumenter

med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:100 2011 års ekonomiska vårproposition SD300 1 Sammanfattning 1.1 Med ansvar för framtiden Sverigedemokraterna är ett värdekonservativt och socialt ansvarstagande parti. Partiets politik syftar primärt till att värna den svenska


Utskottsberedning: 2010/11:FiU20
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2010/11:Fi11 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 844 kB)

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi14 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi14 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 SD301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar om ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar ändrade anslag enligt tabellen nedan. Tusental kronor Tilläggsbudget för 2010 Avvikelse från


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:Fi14 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 75 kB)

med anledning av prop. 2010/11:111 Svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen

Motion 2010/11:U7 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2010/11:U7 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2010/11:111 Svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen SD668 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2010/11:111 Svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen.


Utskottsberedning: 2010/11:UFöU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:U7 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (doc, 55 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se