Lars Leijonborg (FP)

Lars Leijonborg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Stockholms län
Titel Socionom
Född år 1949

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2009-06-17

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2006-10-06 – 2009-06-17
    • Ordinarie 1985-09-30 – 2006-10-05
    • Ordinarie 1982-05-10 – 1982-10-04
    • Ordinarie 1979-10-01 – 1979-10-12
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 1985-09-30 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Suppleant 1995-01-19 – 1997-12-31
    • Suppleant 1994-10-11 – 1995-01-15
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1990-06-13
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1997-09-17
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-02-19
    • EU-nämnden

    • Ledamot 1995-01-01 – 1995-01-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-10-08
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1994-06-20 – 1994-10-03
    • Suppleant 1991-10-15 – 1994-06-19
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2006-10-16
    • Ledamot 1994-10-18 – 1998-10-05
    • Ledamot 1991-10-15 – 1994-10-03
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1990-06-14 – 1991-09-30
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Suppleant 1998-10-20 – 2002-09-30
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Utbildningsminister 2006-10-06 – 2006-12-31
    • Utbildningsdepartementet

    • Statsråd 2007-09-11 – 2009-06-17
    • Utbildningsminister 2007-01-01 – 2007-09-10

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Blivande socionomers förberedelse för yrkeslivet

Interpellation 2007/08:49 av Frid, Egon (v)

den 17 oktober Interpellation 2007/08:49 Blivande socionomers förberedelse för yrkeslivet av Egon Frid v till statsrådet Lars Leijonborg fp Det är allmänt känt att socionomutbildningarna vid landets högskolor inte alltid ger studenterna en adekvat utbildning för det många gånger mycket krävande yrkeslivet. Nio

Inlämnad: 2007-10-17 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Blivande socionomers förberedelse för yrkeslivet

Nycirkusverksamheten i Botkyrka

Interpellation 2007/08:43 av Damberg, Mikael (s)

den 16 oktober Interpellation 2007/08:43 Nycirkusverksamheten i Botkyrka av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp Danshögskolans styrelse fattade i oktober 2006 beslut om att nycirkusutbildningen i Botkyrka kommun år 2010 ska samlokaliseras med resten av Danshögskolan DH på KTH-området på Östermalm

Inlämnad: 2007-10-16 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nycirkusverksamheten i Botkyrka

Etablering av kiropraktorutbildning i Sverige

Interpellation 2006/07:460 av Zander, Solveig (c)

den 30 mars Interpellation 2006/07:460 Etablering av kiropraktorutbildning i Sverige av Solveig Zander c till utbildningsminister Lars Leijonborg fp Symtom från nervmuskel- och skelettsystemet är det som den svenska befolkningen oftast klagar över. Det är också den vanligaste orsaken till sjukfrånvaro och förtidspension.

Inlämnad: 2007-03-30 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Etablering av kiropraktorutbildning i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se