Lars Lilja (S)

Lars Lilja (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ämneslärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-11-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-12-06 – 2000-03-31
    • Ersättare 1999-03-08 – 1999-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2011-08-15
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-04-05 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-04-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-26 – 2008-04-01
    • Suppleant 2005-03-03 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:397 av Lilja, Lars (S) 7 juni 2011 Kontroll av kosttillskott
Interpellationsdebatt 2009/10:366 av Lilja, Lars (s) 25 maj 2010 Lönebidrag i ideella organisationer
Interpellationsdebatt 2009/10:164 av Lilja, Lars (s) 2 februari 2010 Kommunernas roll i arbetsmarknadspolitiken
Interpellationsdebatt 2009/10:165 av Lilja, Lars (s) 22 januari 2010 Användning av dopningspreparat utanför idrotten

Rätt till sjukpenning vid överklagan

Skriftlig fråga 2009/10:98 av Lilja, Lars (s)

den 15 oktober Fråga 2009/10:98 Rätt till sjukpenning vid överklagan av Lars Lilja s till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson m Försäkringskassan är den myndighet som avgör om en person ska erhålla sjukpenning vid nedsatt arbetsförmåga. De krav som regeringen ställt på Försäkringskassan har i många fall inneburit

Inlämnad: 2009-10-15 Besvarare: Cristina Husmark Pehrsson (M)

Åtgärder mot KOL

Skriftlig fråga 2007/08:1190 av Lilja, Lars (s)

den 9 maj Fråga 2007/08:1190 Åtgärder mot KOL av Lars Lilja s till statsrådet Maria Larsson kd KOL är en mycket allvarlig sjukdom. Den har ökat med 163 procent mellan 1965 och 1998 samtidigt som andra allvarliga sjukdomar som till exempel hjärt-kärlsjukdomar och stroke minskat med ca 60 procent under samma tid.

Inlämnad: 2008-05-09 Besvarare: Maria Larsson (KD)

Avgift hos grovsopcentraler

Skriftlig fråga 2005/06:968 av Lilja, Lars (s)

den 8 februari Fråga 2005/06:968 av Lars Lilja s till statsrådet Lena Sommestad s Avgift hos grovsopcentraler I många kommuner finns både återvinningscentraler och grovsopcentraler att lämna sina sopor av olika slag. Hos många grovsopcentraler tar kommunen betalt för att invånarna ska få lämna sina sopor där. Detta

Inlämnad: 2006-02-08 Besvarare: Lena Sommestad (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se