Lars Lilja (S)

Lars Lilja (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ämneslärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-11-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-12-06 – 2000-03-31
    • Ersättare 1999-03-08 – 1999-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2011-08-15
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-04-05 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-04-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-26 – 2008-04-01
    • Suppleant 2005-03-03 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2008/09:516 av Lilja, Lars (s) 1 juni 2009 Rätt till dopningskontroll
Interpellationsdebatt 2008/09:508 av Lilja, Lars (s) 26 maj 2009 Dopningslaboratoriets framtid
Interpellationsdebatt 2008/09:355 av Lilja, Lars (s) 17 mars 2009 Personalsituationen i kommuner och landsting
Interpellationsdebatt 2008/09:258 av Lilja, Lars (s) 29 januari 2009 Regeringens arbete mot dopning utanför idrotten

med anledning av prop. 1995/96:148 Lokal samverkan mot arbetslösheten

Motion 1995/96:A34 av Carin Lundberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1995/96:A34 av Carin Lundberg m.fl. s med anledning av prop. 1995/96:148 Lokal samverkan mot arbetslösheten Lokal samverkan mot arbetslöshet I propositionen föreslås att en arbetsmarknadspolitisk försöksverksamhet ska starta i ett antal kommuner. Syftet är att finna former för en förbättrad


Utskottsberedning: -1995/96:AU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se