Lars Lilja (S)

Lars Lilja (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ämneslärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-11-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-12-06 – 2000-03-31
    • Ersättare 1999-03-08 – 1999-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2011-08-15
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-04-05 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-04-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-26 – 2008-04-01
    • Suppleant 2005-03-03 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:397 av Lilja, Lars (S) 7 juni 2011 Kontroll av kosttillskott
Interpellationsdebatt 2009/10:366 av Lilja, Lars (s) 25 maj 2010 Lönebidrag i ideella organisationer
Interpellationsdebatt 2009/10:164 av Lilja, Lars (s) 2 februari 2010 Kommunernas roll i arbetsmarknadspolitiken
Interpellationsdebatt 2009/10:165 av Lilja, Lars (s) 22 januari 2010 Användning av dopningspreparat utanför idrotten

med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd

Motion 1997/98:So28 av Carin Lundberg m.fl. (s, v)

Motion till riksdagen 1997/98:So28 av Carin Lundberg m.fl. s, v med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd I regeringens proposition 1997/98:112 tas frågan om Kompetenscentra upp. Vi delar inte regeringens bedömning när det gäller antalet centra. Vi tycker som remissinstanserna att det behövs fler kompetenscentra.


Utskottsberedning: -1997/98:SoU25
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m.

Motion 1997/98:Ub32 av Carin Lundberg och Lars Lilja (s)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub32 av Carin Lundberg och Lars Lilja s med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m. Behörighet till gymnasieskolans nationella program Enligt 5 kap. 5 och 13 b skollagen gäller fr.om läsåret 1998/99 nya behörighetsvillkor


Utskottsberedning: -1997/98:UbU18
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt - för arbete och välfärd

Motion 1997/98:A51 av Hans Stenberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 1997/98:A51 av Hans Stenberg m.fl. s med anledning av prop. 1997/98:62 Regional tillväxt för arbete och välfärd Transportstöd I propositionens förslag till förändrat transportstöd har regeringen på ett bra sätt lyckats balansera köpsågverkens villkor med den belägenhet som man har i skogsbygden


Utskottsberedning: -1997/98:AU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se