Lars Lilja (S)

Lars Lilja (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ämneslärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-11-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-12-06 – 2000-03-31
    • Ersättare 1999-03-08 – 1999-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2011-08-15
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-04-05 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-04-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-26 – 2008-04-01
    • Suppleant 2005-03-03 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:397 av Lilja, Lars (S) 7 juni 2011 Kontroll av kosttillskott
Interpellationsdebatt 2009/10:366 av Lilja, Lars (s) 25 maj 2010 Lönebidrag i ideella organisationer
Interpellationsdebatt 2009/10:164 av Lilja, Lars (s) 2 februari 2010 Kommunernas roll i arbetsmarknadspolitiken
Interpellationsdebatt 2009/10:165 av Lilja, Lars (s) 22 januari 2010 Användning av dopningspreparat utanför idrotten

Trafiksäkerhet

Motion 2003/04:T514 av Lars Lilja och Sören Wibe (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T514 av Lars Lilja och Sören Wibe s Trafiksäkerhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om trafiksäkerhetsarbetets inriktning. Motivering Sverige är ett av de länder i världen som kommit längst i trafiksäkerhetsarbetet.


Utskottsberedning: 2004/05:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Järnvägssatsningar längs Norrlandskusten

Motion 2003/04:T359 av Carin Lundberg och Lars Lilja (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T359 av Carin Lundberg och Lars Lilja s Järnvägssatsningar längs Norrlandskusten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om järnvägssatsningar längs Norrlandskusten. Motivering Den svenska ekonomin är beroende av en stark och


Utskottsberedning: 2003/04:TU10
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Trepunktsbälten i alla nya bilar

Motion 2003/04:T358 av Lars Lilja och Karl Gustav Abramsson (s)

Motion till riksdagen 2003/04:T358 av Lars Lilja och Karl Gustav Abramsson s Trepunktsbälten i alla nya bilar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om trepunktsbälten i alla nya bilar. Motivering Sverige är ett av världens ledande länder när det gäller


Utskottsberedning: 2004/05:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se