Lars Lilja (S)

Lars Lilja (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ämneslärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-11-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-12-06 – 2000-03-31
    • Ersättare 1999-03-08 – 1999-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2011-08-15
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-04-05 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-04-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-26 – 2008-04-01
    • Suppleant 2005-03-03 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2010/11:397 av Lilja, Lars (S) 7 juni 2011 Kontroll av kosttillskott
Interpellationsdebatt 2009/10:366 av Lilja, Lars (s) 25 maj 2010 Lönebidrag i ideella organisationer
Interpellationsdebatt 2009/10:164 av Lilja, Lars (s) 2 februari 2010 Kommunernas roll i arbetsmarknadspolitiken
Interpellationsdebatt 2009/10:165 av Lilja, Lars (s) 22 januari 2010 Användning av dopningspreparat utanför idrotten

med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar

Motion 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. s med anledning av prop. 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2006/07:118 En jobbgaranti för ungdomar. Motivering Sedan den borgerliga regeringen tillträdde har långtidsarbetslösheten bland ungdomar


Utskottsberedning: 2007/08:AU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:A37 av Sven-Erik Österberg m.fl. (s) (doc, 46 kB)

Nedläggningen av Arbetslivsinstitutet

Interpellation 2006/07:559 av Lilja, Lars (s)

den 24 maj Interpellation 2006/07:559 Nedläggningen av Arbetslivsinstitutet av Lars Lilja s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Vi socialdemokrater är kritiska till regeringens nedläggning av Arbetslivsinstitutet. I budgetpropositionen för 2007 prop. 2006/07:1 föreslog den borgerliga regeringen att

Inlämnad: 2007-05-24 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Nedläggningen av Arbetslivsinstitutet

Ungdomar på arbetsmarknaden

Interpellation 2006/07:526 av Nilsson, Jennie (s)

den 11 maj Interpellation 2006/07:526 Ungdomar på arbetsmarknaden av Jennie Nilsson s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Långtidsarbetslösheten bland ungdomar är fortsatt bekymmersam. I september 2006 hade vi socialdemokrater halverat långtidsarbetslösheten för ungdomar och antalet långtidsarbetslösa

Inlämnad: 2007-05-11 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ungdomar på arbetsmarknaden

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se