Lars Lilja (S)

Lars Lilja (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västerbottens län
Titel Ämneslärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-08-15

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2001-03-01 – 2010-10-04
    • Ordinarie 1995-11-01 – 1998-10-05
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1999-12-06 – 2000-03-31
    • Ersättare 1999-03-08 – 1999-06-14
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2011-03-28 – 2011-08-15
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2003-03-12 – 2006-10-02
    • Suppleant 2001-03-28 – 2002-09-29
    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Suppleant 1995-11-10 – 1998-10-04
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 1999-03-10 – 1999-06-14
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2011-04-15 – 2011-08-15
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2001-04-05 – 2002-09-29
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2008-04-01 – 2010-10-04
    • Suppleant 2007-01-26 – 2008-04-01
    • Suppleant 2005-03-03 – 2006-10-10
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Ledamot 2002-11-01 – 2004-11-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2006/07:AU14 31 maj 2007 Bättre möjligheter till tidsbegränsad anställning
Debatt om förslag 2006/07:AU1 20 december 2006 Utgiftsområdena 13 Arbetsmarknad och 14 Arbetsliv
Debatt om förslag 2005/06:JuU22 25 april 2006 Straffrättsliga frågor

Kontroll av kosttillskott

Interpellation 2010/11:397 av Lilja, Lars (S)

den 19 maj Interpellation 2010/11:397 Kontroll av kosttillskott av Lars Lilja S till statsrådet Maria Larsson KD Försäljning av kostillskott är uppenbarligen en lönsam bransch. Det märks inte minst på den kraftfulla marknadsföringen av dessa preparat. Tyvärr är det ofta svårt för konsumenten att veta vad dessa

Inlämnad: 2011-05-19 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Kontroll av kosttillskott

med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011

Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. S med anledning av prop. 2010/11:99 Vårändringsbudget för 2011 S64036 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Motivering 2 4 Brister i resandeundersökningen 2 4.1 Pågående samarbeten 3 5 Restider 3 6 Allvarliga konsekvenser 4 2 Förslag till


Utskottsberedning: 2010/11:FiU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Fi15 av Isak From m.fl. (S) (doc, 62 kB)

Lönebidrag i ideella organisationer

Interpellation 2009/10:366 av Lilja, Lars (s)

den 10 maj Interpellation 2009/10:366 Lönebidrag i ideella organisationer av Lars Lilja s till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin m Lönebidrag är en effektiv arbetsmarknadspolitisk åtgärd. Många ideella organisationer har i dag anställda med lönebidrag. Det skulle kunna vara betydligt fler. Det blir en vinst

Inlämnad: 2010-05-10 Besvarare: Sven Otto Littorin (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Lönebidrag i ideella organisationer

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se