Lars Ohly (V)

Lars Ohly (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län
Titel Tågmästare
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2014-09-29
    • Vänsterpartiet

    • Gruppledare 2010-10-04 – 2010-10-04
    • Partiledare 2004-02-20 – 2012-01-06
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2010-10-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-24 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-04-26 – 2006-10-02
    • Ledamot 2002-10-08 – 2004-03-17
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2012-03-02 – 2014-09-29
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2013-12-12 – 2014-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Deputerad 2002-05-31 – 2002-06-12
    • Deputerad 2002-01-17 – 2002-01-18
    • Deputerad 1999-03-23 – 1999-09-13
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Deputerad 2003-02-18 – 2003-11-20
    • Deputerad 2002-04-18 – 2002-06-04
    • Deputerad 2001-10-16 – 2001-12-06
    • Deputerad 2001-03-27 – 2001-04-26
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2012-01-26 – 2014-09-29
    • Suppleant 1998-10-13 – 2004-04-22
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 1998-10-20 – 2012-02-13
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-13
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-12
    • Ledamot 2004-05-05 – 2006-10-10
    • Suppleant 1998-10-20 – 2004-05-05
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-03-23
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-03-19
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Suppleant 2004-12-16 – 2006-10-02

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag

Motion 2012/13:Ju21 av Lena Olsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:Ju21 av Lena Olsson m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:115 En ny kameraövervakningslag V033 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att anta 10 kameraövervakningslagen med den ändringen att p. 6 i paragrafen utgår. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som


Utskottsberedning: 2012/13:JuU22
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2012/13:Ju21 av Lena Olsson m.fl. (V) (doc, 60 kB) Motion 2012/13:Ju21 av Lena Olsson m.fl. (V) (pdf, 169 kB)

med anledning av prop. 2012/13:94 Jobbstimulans inom det ekonomiska biståndet

Motion 2012/13:So17 av Eva Olofsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:So17 av Eva Olofsson m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:94 Jobbstimulans inom det ekonomiska biståndet Förslag till riksdagsbeslut 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag till lag om ändring i socialtjänstlagen i de delar det avser 4 kap. 1 b Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2012/13:SoU22
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:So17 av Eva Olofsson m.fl. (V) (doc, 63 kB) Motion 2012/13:So17 av Eva Olofsson m.fl. (V) (pdf, 173 kB)

med anledning av prop. 2012/13:79 Godkännande av ett irländskt protokoll som ska fogas till EU-fördraget och EUF-fördraget

Motion 2012/13:U14 av Lars Ohly m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2012/13:U14 av Lars Ohly m.fl. V med anledning av prop. 2012/13:79 Godkännande av ett irländskt protokoll som ska fogas till EU-fördraget och EUF-fördraget V027 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att regeringen ska verka


Utskottsberedning: 2012/13:UU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2012/13:U14 av Lars Ohly m.fl. (V) (doc, 61 kB) Motion 2012/13:U14 av Lars Ohly m.fl. (V) (pdf, 160 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.