Lars Püss (M)

Lars Püss (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 68
Titel Civilekonom.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864537
E-post lars.puss[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ersättare 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-01-28
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2022-01-28 – 2022-09-26
    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-01-28
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2014-11-04 – 2015-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-06-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (ersättare 14-15 och 18). Suppleant arbetsmarknadsutskottet 14-15, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-. Extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 14-15 och socialutskottet 18. Ledamot krigsdelegationen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Peeter Püss och Ingrid Eklund, f. Persson.
  • Utbildning

    Fyraårig teknisk linje (maskin) Kattegattskolan, Halmstad. Fil.kand. (civilekonom) Umeå universitet. Fil.mag., Strategic Leadership, Högskolan i Halmstad (ej avslutad).
  • Anställningar

    Sales Support, Panton Med, Stockholm 88-89. European Sales Support, Software Publishing Corporation, London 89-91, Stockholm 91-92. Institutionsmäklare, Swedbank Markets, Stockholm 93-96. Institutionsmäklare, Handelsbanken Markets, Stockholm 96-98. Kapitalförvaltare, Swedbank Luxembourg, Luxemburg 98-01. Institutionsmäklare, Nordea Securites, Stockholm 01-02. Swedbank Markets, Stockholm 02-03. Egenföretagare, Halmstad/Stockholm 03-08. Lärare i organisationsteori, Högskolan i Halmstad 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot skattenämnd, skattekontor 1, Göteborg 06. Ledamot, insynsrådet, Strålsäkerhetsmyndigheten 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Halmstad 06-18. Halmstad Stadsnät AB, ordförande 06-10, ledamot 11-13, ordförande 14. Ledamot, teknik- och fritidsnämnden 06-10. Ledamot, Destination Halmstad AB 10. Ordförande, miljönämnden 10-14. Ordförande, teknik- och fritidsnämnden 14-18. Ordförande Halmstads Rådhus AB 15-19. Vice ordförande, kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott 15-18. Ledamot, kommunstyrelsen, 15-18. Regionfullmäktige, ersättare, Halland 06-18. Ledamot, Halmstadnämnden 06-10. Ersättare hälso- och sjukvårdsstyrelsen, 11-14. Ledamot, närsjukvårdsnämnden 10-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MSU Kattegatt 83-84. Ordförande, MUF Halmsta, 84-85. Ordförande, MUF Halmstadkretsen 85-86. Ledamot, M Halmstadkretsen 85-86. Ordförande, MSU Halland 85-86. Ledamot, MUF Distriktsstyrelse Halland 85-86. Ordförande, Halmstadmoderaterna 08-09 och 17-18. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:CU19 18 maj 2022 Ett moderniserat konsumentskydd
Debatt om förslag 2020/21:UbU15 17 juni 2021 Vuxenutbildning
Debatt om förslag 2020/21:UbU13 16 juni 2021 Gymnasieskolan
Interpellationsdebatt 2020/21:322 av Lars Püss (M) 28 januari 2021 Svenska lärosätens samarbeten med Iran

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster

Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:208 Vägar till hållbara vattentjänster Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag på hur fastighetsägare kan få möjlighet att överklaga beslut

Inlämnad: 2022-04-27 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2021/22:CU29
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 5 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4693 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. M med anledning av skr. 2021/22:90 Nordiskt samarbete 2021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige aktivt bör arbeta för en nordisk covidkommission som utvärderar det nordiska samarbetet under krisen och


Utskottsberedning: 2021/22:UU5
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4677 av Hans Wallmark m.fl. (M) (pdf, 89 kB)

med anledning av prop. 2021/22:211 Insatser på plan- och byggområdet med anledning av invasionen av Ukraina

Motion 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. M med anledning av prop. 2021/22:211 Insatser på plan- och byggområdet med anledning av invasionen av Ukraina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av utformningen av bemyndigandet i 16 kap. 13 a plan-


Utskottsberedning: 2021/22:CU36
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (docx, 71 kB) Motion 2021/22:4650 av Viktor Wärnick m.fl. (M) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.