Lars Püss (M)

Lars Püss (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 68
Titel Civilekonom.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864537
E-post lars.puss[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ersättare 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2014-11-04 – 2015-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-06-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (ersättare 14-15 och 18). Suppleant arbetsmarknadsutskottet 14-15, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-. Extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 14-15 och socialutskottet 18. Ledamot krigsdelegationen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Peeter Püss och Ingrid Eklund, f. Persson.
  • Utbildning

    Fyraårig teknisk linje (maskin) Kattegattskolan, Halmstad. Fil.kand. (civilekonom) Umeå universitet. Fil.mag., Strategic Leadership, Högskolan i Halmstad (ej avslutad).
  • Anställningar

    Sales Support, Panton Med, Stockholm 88-89. European Sales Support, Software Publishing Corporation, London 89-91, Stockholm 91-92. Institutionsmäklare, Swedbank Markets, Stockholm 93-96. Institutionsmäklare, Handelsbanken Markets, Stockholm 96-98. Kapitalförvaltare, Swedbank Luxembourg, Luxemburg 98-01. Institutionsmäklare, Nordea Securites, Stockholm 01-02. Swedbank Markets, Stockholm 02-03. Egenföretagare, Halmstad/Stockholm 03-08. Lärare i organisationsteori, Högskolan i Halmstad 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot skattenämnd, skattekontor 1, Göteborg 06. Ledamot, insynsrådet, Strålsäkerhetsmyndigheten 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Halmstad 06-18. Halmstad Stadsnät AB, ordförande 06-10, ledamot 11-13, ordförande 14. Ledamot, teknik- och fritidsnämnden 06-10. Ledamot, Destination Halmstad AB 10. Ordförande, miljönämnden 10-14. Ordförande, teknik- och fritidsnämnden 14-18. Ordförande Halmstads Rådhus AB 15-19. Vice ordförande, kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott 15-18. Ledamot, kommunstyrelsen, 15-18. Regionfullmäktige, ersättare, Halland 06-18. Ledamot, Halmstadnämnden 06-10. Ersättare hälso- och sjukvårdsstyrelsen, 11-14. Ledamot, närsjukvårdsnämnden 10-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MSU Kattegatt 83-84. Ordförande, MUF Halmsta, 84-85. Ordförande, MUF Halmstadkretsen 85-86. Ledamot, M Halmstadkretsen 85-86. Ordförande, MSU Halland 85-86. Ledamot, MUF Distriktsstyrelse Halland 85-86. Ordförande, Halmstadmoderaterna 08-09 och 17-18. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Utgiftsområde 15 Studiestöd

Motion 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 15 Studiestöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 15 Studiestöd enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en satsning på utbildning för


Utskottsberedning: 2020/21:UbU2

Motion 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3333 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 100 kB)

Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning

Motion 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2021 inom utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning enligt förslaget i tabell 1 i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2020/21:UbU1

Motion 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 89 kB) Motion 2020/21:3332 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 128 kB)

Utbildnings- och arbetsmarknadspolitik för en bättre start på arbetsmarknaden

Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. M Utbildnings- och arbetsmarknadspolitik för en bättre start på arbetsmarknaden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att stärka studie- och yrkesvägledningen i skolan och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: UbU 2020/21:AU5

Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (docx, 75 kB) Motion 2020/21:3330 av Kristina Axén Olin m.fl. (M) (pdf, 102 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se