Lars Püss (M)

Lars Püss (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Hallands län, plats 68
Titel Civilekonom.
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864537
E-post lars.puss[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Ersättare 2014-11-03 – 2015-03-29
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2019-12-16 – 2022-09-16
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2014-11-04 – 2015-03-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-12-16
    • Suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2018-01-29 – 2018-05-06
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-02 – 2019-06-17
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2019-06-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-10-30

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18- (ersättare 14-15 och 18). Suppleant arbetsmarknadsutskottet 14-15, miljö- och jordbruksutskottet 18- och försvarsutskottet 18-. Extra suppleant arbetsmarknadsutskottet 14-15 och socialutskottet 18. Ledamot krigsdelegationen 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Peeter Püss och Ingrid Eklund, f. Persson.
  • Utbildning

    Fyraårig teknisk linje (maskin) Kattegattskolan, Halmstad. Fil.kand. (civilekonom) Umeå universitet. Fil.mag., Strategic Leadership, Högskolan i Halmstad (ej avslutad).
  • Anställningar

    Sales Support, Panton Med, Stockholm 88-89. European Sales Support, Software Publishing Corporation, London 89-91, Stockholm 91-92. Institutionsmäklare, Swedbank Markets, Stockholm 93-96. Institutionsmäklare, Handelsbanken Markets, Stockholm 96-98. Kapitalförvaltare, Swedbank Luxembourg, Luxemburg 98-01. Institutionsmäklare, Nordea Securites, Stockholm 01-02. Swedbank Markets, Stockholm 02-03. Egenföretagare, Halmstad/Stockholm 03-08. Lärare i organisationsteori, Högskolan i Halmstad 10-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot skattenämnd, skattekontor 1, Göteborg 06. Ledamot, insynsrådet, Strålsäkerhetsmyndigheten 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Halmstad 06-18. Halmstad Stadsnät AB, ordförande 06-10, ledamot 11-13, ordförande 14. Ledamot, teknik- och fritidsnämnden 06-10. Ledamot, Destination Halmstad AB 10. Ordförande, miljönämnden 10-14. Ordförande, teknik- och fritidsnämnden 14-18. Ordförande Halmstads Rådhus AB 15-19. Vice ordförande, kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott 15-18. Ledamot, kommunstyrelsen, 15-18. Regionfullmäktige, ersättare, Halland 06-18. Ledamot, Halmstadnämnden 06-10. Ersättare hälso- och sjukvårdsstyrelsen, 11-14. Ledamot, närsjukvårdsnämnden 10-17.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, MSU Kattegatt 83-84. Ordförande, MUF Halmsta, 84-85. Ordförande, MUF Halmstadkretsen 85-86. Ledamot, M Halmstadkretsen 85-86. Ordförande, MSU Halland 85-86. Ledamot, MUF Distriktsstyrelse Halland 85-86. Ordförande, Halmstadmoderaterna 08-09 och 17-18. Ledamot, Moderaternas förbundsstyrelse 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Rakel 2.0

Skriftlig fråga 2018/19:786 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:786 Rakel 2.0 av Lars Püss M till Statsrådet Mikael Damberg S I en skriftlig fråga 2018/19:118 ställde jag en fråga om statusen på Rakel 2.0. Den 12 februari 2019 svarade ministern enligt följande: Regeringen har även aviserat att den kommer att återkomma i frågan och min ambition är att så ska ske så snart

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-06-26 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Skriftlig fråga 2018/19:786 av Lars Püss (M) (pdf, 73 kB)

Handläggningstiderna på Näringsdepartementet

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:785 Handläggningstiderna på Näringsdepartementet av Lars Püss M till Näringsminister Ibrahim Baylan S Jag har tidigare ställt en skriftlig fråga 2018/19:338 till näringsminister Ibrahim Baylan om vilka åtgärder ministern avsåg att vidta för att korta handläggningstiderna på Näringsdepartementet. Detta med

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-18 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Skriftlig fråga 2018/19:785 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Domstolsväsendet

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M)

Fråga 2018/19:784 Domstolsväsendet av Lars Püss M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fredagen den 7 juni besökte jag Halmstads tingsrätt. Skälet var att de såg sig tvingade att skära ned antalet gråting med 40 procent. Detta visade sig tyvärr stämma. Efter att ha varit underfinansierade i flera år

Inlämnad: 2019-06-14 Svarsdatum: 2019-07-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2018/19:784 av Lars Püss (M) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se