Lars Thomsson (C)

Lars Thomsson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Gotlands län, plats 14
Titel Lantmästare/egen företagare.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lars.thomsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-01-16 – 2020-01-30
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-01-29 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2021-11-26 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant finansutskottet 18-, försvarsutskottet 18- och justitieutskottet 19-. Ledamot OSSE-delegationen 18-.
  • Föräldrar

    Lantbrukaren Thomas Thomsson och lantbrukaren Elsa Thomsson, f. Josefsson Knutas.
  • Utbildning

    Lantmästare 90-91. Diverse jordbruksutbildningar 80-90.
  • Anställningar

    Egen företagare, 91-. Kommunalråd, Gotlands kommun 06-10. Nationell vindkraftsamordnare 11-18. Projektsamordnare Ukraina 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Regionfullmäktig, Region Gotland 91-. Ledamot, regionstyrelsen 91-18. Kommunalråd för samhällsbyggnad, Gotland 06-10. Ordförande, byggnadsnämnden 07-10. Ledamot av teknisk nämnd, hälso- och sjukvårdsnämnd m.m.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partistyrelseledamot, Centerpartiet 07-11.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Artskyddsförordningen och klimatomställningen

Interpellation 2019/20:431 av Lars Thomsson (C)

Interpellation 2019/20:431 Artskyddsförordningen och klimatomställningen av Lars Thomsson C till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Klimatkrisen rullar på lite i skuggan av coronakrisen just nu. Behovet av förnybar energi i Sverige är väldigt stort framöver. Energimyndighetens rapporter pekar på att det behövs

Inlämnad: 2020-06-12 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:431 av Lars Thomsson (C) (pdf, 95 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Artskyddsförordningen och klimatomställningen

Antalet beredskapsflygplatser

Interpellation 2019/20:399 av Lars Thomsson (C)

Interpellation 2019/20:399 Antalet beredskapsflygplatser av Lars Thomsson C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Klimatförändringarna får stora konsekvenser för hela vårt samhälle, så också för svensk krisberedskap. Stormar, skyfall och höga flöden förväntas öka såväl som torka med vattenbrist och stora skogsbränder

Inlämnad: 2020-05-12 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:399 av Lars Thomsson (C) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Antalet beredskapsflygplatser

Stöd till regionala flygplatser

Interpellation 2019/20:398 av Sven-Olof Sällström (SD)

Interpellation 2019/20:398 Stöd till regionala flygplatser av Sven-Olof Sällström SD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S Somrarna 2014 och 2018 rasade de största skogsbränderna i modern tid i Sverige. För att kunna släcka dessa bränder behövde omfattande insatser genomföras under lång tid. Insatserna tog oerhörda

Inlämnad: 2020-05-08 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2019/20:398 av Sven-Olof Sällström (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Stöd till regionala flygplatser

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.