Lawen Redar (S)

Lawen Redar (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms kommun, plats 208
Titel Jurist.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lawen.redar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Tredje vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2015-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-10-01 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Tredje vice ordförande 2019-02-28 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2019-02-28
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-08-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (statsrådsersättare 141003-150930). Ledamot justitieutskottet 14-18, EU-nämnden 14-18 och kulturutskottet 1819-, 3:e vice ordförande 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18 och skatteutskottet 14-16. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 14-18.
  • Utbildning

    Stockholms Fria Gymnasium, slutår 08. Jur.kand., Stockholms universitet 17.
  • Anställningar

    Fritidsledare, Stockholms Stadsmission 10-11. Projektledare, Stockholms Stadsmission 11. Projektledare, Rädda Barnen 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Turkiets militära upprustning mot Rojava

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S)

Fråga 2019/20:126 Turkiets militära upprustning mot Rojava av Lawen Redar S till Utrikesminister Ann Linde S Ett flertal vittnen har angett till världspressen att de amerikanska styrkorna dragit sig tillbaka från posteringarna i nordöstra Syrien, närmare bestämt Tel Abyad och Ein Eissa, måndagen den 7 oktober 2019. Vita

Inlämnad: 2019-10-09 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2019/20:126 av Lawen Redar (S) (pdf, 88 kB)

En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. S En skola för alla är en skola med hbtq-plus-kompetens Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att öka hbtq-plus-kompetensen i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3288 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 84 kB)

Lex Sarah inom skolan

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. S Lex Sarah inom skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om överväganden kring lex Sarah inom skolan för att komma till rätta med missförhållanden som kränkande behandling, trakasserier och diskriminering och


Utskottsberedning: 2019/20:UbU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3272 av Teres Lindberg m.fl. (S) (pdf, 81 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.