Leila Ali-Elmi (MP)

Leila Ali-Elmi (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 334
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leila.ali.elmi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Motverka skolsegregationen

Motion 2021/22:4209 av Annika Hirvonen och Leila Ali-Elmi (båda MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4209 av Annika Hirvonen och Leila Ali-Elmi båda MP Motverka skolsegregationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att få bort vinstutdelande aktiebolag i skolan och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:4209 av Annika Hirvonen och Leila Ali-Elmi (båda MP) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4209 av Annika Hirvonen och Leila Ali-Elmi (båda MP) (pdf, 94 kB)

Åtgärder mot rasism i vården

Motion 2021/22:4086 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4086 av Nicklas Attefjord m.fl. MP Åtgärder mot rasism i vården Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en nationell plan för att säkra en jämlik sjukvård fri från rasism och diskriminering och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen


Utskottsberedning: SoU UbU

Motion 2021/22:4086 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:4086 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (pdf, 81 kB)

Ett rikare liv för äldre

Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. MP Ett rikare liv för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att diskrimineringen mot äldre och ålderismen måste minska i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: AU CU KrU KU SfU SoU TU UbU 2021/22:AU6 2021/22:FiU22 2021/22:FiU26

Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (docx, 97 kB) Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (pdf, 173 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se