Leila Ali-Elmi (MP)

Leila Ali-Elmi (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 334
Född år 1988
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post leila.ali.elmi[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-09 – 2020-09-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot arbetsmarknadsutskottet 18-. Suppleant civilutskottet 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:AU13 11 maj 2022 Riksrevisionens rapport om bosättningslagen
Debatt om förslag 2021/22:AU7 22 februari 2022 Arbetsrätt
Debatt om förslag 2021/22:AU1 13 december 2021 Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering
Debatt om förslag 2021/22:AU4 29 september 2021 Samhall

Dokument:

Nationellt minoritetsspråk i skolan

Motion 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. MP Nationellt minoritetsspråk i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om införande av ämnet nationellt minoritetsspråk och tillkännager detta för regeringen. Sveriges internationella åtaganden och lagstiftning


Utskottsberedning: 2019/20:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:2457 av Annika Hirvonen Falk m.fl. (MP) (pdf, 77 kB)

Överbrygga läsklyftorna

Motion 2019/20:2456 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi (båda MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2456 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi båda MP Överbrygga läsklyftorna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta ett nationellt läsråd och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen


Utskottsberedning: 2019/20:KrU10 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU15
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 8 avslag

Motion 2019/20:2456 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi (båda MP) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2456 av Annika Hirvonen Falk och Leila Ali-Elmi (båda MP) (pdf, 93 kB)

Stärkta rättigheter för hbtq-personer

Motion 2019/20:3303 av Leila Ali-Elmi m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3303 av Leila Ali-Elmi m.fl. MP Stärkta rättigheter för hbtq-personer Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av en moderniserad könstillhörighetslag och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i


Utskottsberedning: 2019/20:CU17 2019/20:KrU7 2019/20:SfU18 2019/20:SfU20 2019/20:SoU12 2020/21:KU23
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2019/20:3303 av Leila Ali-Elmi m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2019/20:3303 av Leila Ali-Elmi m.fl. (MP) (pdf, 91 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.