Lena Bäckelin (S)

Lena Bäckelin (S)

Tjänstgörande ersättare

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Jämtlands län, plats 239
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.backelin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Kalle Olsson
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2022-09-26 – 2022-10-18
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2023-01-15 – 2023-02-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2022-10-18
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2023-01-15 – 2023-02-24

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.