Lena Hallengren (S)

Lena Hallengren (S)

Socialminister

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Kalmar län, plats 33
Titel Lärare.
Född år 1973

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ledig från uppdraget som ordinarie ledamot.
    • Socialdepartementet

    • Socialminister

    • Riksdagsledamot

    • Ledig 2018-03-08 – 2022-09-26
    • Ordinarie 2009-03-02 – 2018-03-07
    • Ledig 2008-03-03 – 2009-03-01
    • Ordinarie 2006-10-07 – 2008-03-02
    • Ledig 2006-10-02 – 2006-10-06
    • Trafikutskottet

    • Ordförande 2009-04-02 – 2010-10-04
    • Ledamot 2009-04-01 – 2009-04-02
    • Utbildningsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-03-08
    • Socialutskottet

    • Vice ordförande 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2010-10-12
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-04-01
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2018-03-15
    • Europarådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-11-01 – 2007-04-16
    • Utbildnings- och kulturdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06
    • Socialdepartementet

    • Socialminister 2019-01-21 – 2022-09-26
    • Statsråd 2018-03-08 – 2019-01-21

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot miljö- och jordbruksutskottet 06-09, ordförande trafikutskottet 09-10, vice ordförande socialutskottet 10-14 och ordförande utbildningsutskottet 14-18. Suppleant socialförsäkringsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-18. Suppleant Europarådets svenska delegation 06-07. Statsråd (förskole- och ungdomsminister, minister för vuxnas lärande), Utbildnings- och kulturdepartementet 021021-061006, statsråd (barn-, äldre- och jämställdhetsminister), Socialdepartementet 180308-190121 och socialminister, Socialdepartementet 190121-.
  • Föräldrar

    Snickaren Anders Hallengren och läraren Ulla Hallengren, f. Carlström.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Kalmar 89-92. Ekonomiskt basår, Kalmar 92-93. Lärarutbildning, årskurs 1-7 i sv/so och musik, Högskolan i Kalmar 93-97.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Kalmar kommun 99. Förbundssekreterare, SSU 99-02.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Regeringens ersättare i EU:s framtidskonvent 02-03. Ledamot, insynsrådet, Länsstyrelsen i Kalmar län. Ledamot, Folkbildningsrådet 10-18. Ledamot, Mimers forskningsråd 15-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 97-99, vice ordförande 98-99. Ledamot, kommunstyrelsen och kommunstyrelsens arbetsutskott 97-98.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseledamot, SSU 95-02. Ledamot, Socialdemokraternas valanalysgrupp 02-03, Socialdemokraterna i Kalmar län 03- och Socialdemokraternas partistyrelse 06-. Ordförande, Socialdemokraterna i Kalmar 06-14. Styrelseledamot, Landsrådet för Sveriges ungdomsorganisationer 98-99 och ABF 00-02.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition

Motion 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:100 2009 års ekonomiska vårproposition s33300 1 Sammanfattning Vi socialdemokrater insåg tidigt det allvarliga ekonomiska läget. Redan i november 2008 lade vi förslag i riksdagen om ett stimulanspaket för att ta Sverige ur krisen.


Utskottsberedning: 2008/09:FiU20
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

Motion 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 933 kB) Motion 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 1401 kB)

med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget

Motion 2008/09:Fi21 av Mona Sahlin m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi21 av Mona Sahlin m.fl. s med anledning av prop. 2008/09:99 2009 års proposition om vårtilläggsbudget s33301 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget om att bemyndiga regeringen att under 2009 besluta om att avyttra samtliga aktier i Nord Pool ASA eller avveckla bolaget.


Utskottsberedning: 2008/09:FiU21
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 5 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2008/09:Fi21 av Mona Sahlin m.fl. (s) (doc, 76 kB) Motion 2008/09:Fi21 av Mona Sahlin m.fl. (s) (pdf, 239 kB)

med anledning av prop. 2008/09:176 Konkurrens på spåret

Motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. (v, s, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp med anledning av prop. 2008/09:176 Konkurrens på spåret v060 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Bakgrund 2 4 Ideologiskt förblindad 2 4.1 Bytesresorna försämras 3 4.2 Regeringen kan försämra utbudet 4 5 Sätt resenären i centrum 7


Utskottsberedning: 2008/09:TU18
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. (v, s, mp) (doc, 91 kB) Motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. (v, s, mp) (pdf, 243 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.