Lena Johansson (S)

Lena Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 308
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Etablering och utveckling av övningsanläggningar i Stockholm-Mälarregionen

Motion 2022/23:2038 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2038 av Hans Ekström m.fl. S Etablering och utveckling av övningsanläggningar i Stockholm-Mälarregionen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att möjliggöra för etablering och utveckling av övningsanläggningar, och därmed även utbildningar

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:2038 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2038 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Stockholm-Mälarregionens transportsystem

Motion 2022/23:2036 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2036 av Hans Ekström m.fl. S Stockholm-Mälarregionens transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förbättra transportinfrastrukturen i Stockholm-Mälarregionen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Hälften av Sveriges

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:2036 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 79 kB) Motion 2022/23:2036 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

En långsiktig sammanhållen plan för Mälaren

Motion 2022/23:2035 av Hans Ekström m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2035 av Hans Ekström m.fl. S En långsiktig sammanhållen plan för Mälaren Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fastställa en långsiktig och sammanhållen plan för Mälaren och tillkännager detta för regeringen. Motivering Mälaren är Sveriges

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:CU13

Motion 2022/23:2035 av Hans Ekström m.fl. (S) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:2035 av Hans Ekström m.fl. (S) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.