Lena Johansson (S)

Lena Johansson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 308
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lena.johansson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 19 januari 2023 Frågestund
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Sjukvård och välfärdsfrågor
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Sjukvård och välfärdsfrågor

Dokument:

Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. S Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett starkt totalförsvar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvecklingen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 9
Utskottsberedning: UU 2022/23:FöU6

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (pdf, 133 kB)

Oslo–Stockholm 2.55

Motion 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. S OsloStockholm 2.55 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att fortsätta utreda sträckan OsloStockholm tillsammans med Norge samt förstärka dialogen med Norges regering i ärendet och tillkännager detta för regeringen.

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:1997 av Denis Begic m.fl. (S) (pdf, 90 kB)

Åtgärder för att bryta segregationen

Motion 2022/23:1369 av Åsa Eriksson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1369 av Åsa Eriksson m.fl. S Åtgärder för att bryta segregationen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att vidta åtgärder för att bryta segregationen och tillkännager detta för regeringen. Motivering Trygghet är och har alltid

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU6

Motion 2022/23:1369 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1369 av Åsa Eriksson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.